A lézeres fiatalítás már nem valami ritka és mitikus. Manapság mindenki visszaforgathatja a megélt éveket. A lézeres fiatalítási módszerekről azonban nem minden ember rendelkezik megbízható információval, aminek következtében hibázik az eljárás kiválasztásakor.
Először is meg kell értenie az eljárások típusait. Ebből kettő van:
ablativus;
nem ablatív.
Az ilyen típusú hatások viszont a következőkre oszlanak:
szilárd (tele);
tört (nem teljes).
Talán első pillantásra ezek a lézeres fiatalító módszerek hasonlónak tűnhetnek, de ez korántsem így van. Csak az eredmény ugyanaz: a megfelelően kiválasztott típusú kezelések után a bőr több évvel fiatalabbá válik, és valóban sokkal jobban néz ki.
A nem ablatív lézeres kezelés a bőr mély rétegeivel dolgozik, felmelegíti azokat. A lézersugár energiájának hatása a fibroblasztokra arra készteti őket, hogy kollagént és elasztint termeljenek felgyorsult ütemben. Javul a mikrokeringés is a bőrrétegekben.
Ez a módszer akkor a leghatékonyabb, ha:
hegek és súlyos bőrkárosodások;
kiterjedt kiütések;
hiperpigmentáció és egyenetlen arcszín;
akne utáni;
striák.
A nem ablatív kezelés az erbium lézer működésén alapul. A speciális hullámhossz (1550 nm) miatt a bőr felső rétegei nem érintettek, míg az alsó rétegek megkapják a helyreállításhoz szükséges stimulációt. Ennek eredményeként a legtöbb hiba megszűnik.
Az ablatív lézeres kezelés egy kicsit másképp működik. Ez a módszer 10600 nm hullámhosszú szén-dioxid lézert használ. A hatást nemcsak a bőr alsó, hanem a felső rétegére is kifejtik. Az ablatív módszerrel a bőr textúrája kiegyenlítődik és lifting hatás érhető el. Alkalmazható:
szem körüli ráncok, apró mimikai ráncok;
csökkent bőrtónus;
pigmentációs rendellenességek.
Érdemes megjegyezni, hogy az eljárás után a rehabilitációs időszak valamivel hosszabb lesz, mivel nagyobb mennyiségű bőr van kitéve, mint a nem ablatív módszernél.
A különbségek ellenére a két módszer lényege ugyanaz. A lézersugár energiáját felhasználva a dermiszben lévő víz felmelegszik és szó szerint elpárolog. Ezzel párhuzamosan beindul a fiatalításhoz szükséges kollagén és elasztin szintézise.
Frakcionális és folyamatos lézeres expozíció
Bár ez a két módszer megközelítőleg azonos eredményeket ad, jelentős különbségek vannak.
Folyamatos lézeres kezeléssel a lézer egy nagy foltban hat a bőrre. A túl magas hegesedési kockázat és a hosszú felépülési idő miatt azonban ezt a lézeres kezelést ma már gyakorlatilag sehol sem alkalmazzák.
Egy másik esetben a lézert sok kis sugárra osztják, amelyek rácsot alkotnak. Így a lézer a bőrfelület mindössze 20%-ával kölcsönhatásba lépve 100%-os fiatalító hatást ér el. Ez a módszer korszerűbb és biztonságosabb, használatával érezhetően csökken a rehabilitációs idő.
Lézeres fotofiatalítás
Ez a fiatalító technika a nem ablatívhoz hasonlóan a bőr mély rétegeivel dolgozik. De semmiképpen sem azonosak vagy felcserélhetők.
A legfinomabb lézersugarak szinte teljesen „figyelmen kívül hagyják" a dermist, de kiváló hatást gyakorolnak a bőr idegvégződéseire, amelyek jelet adnak a szervezetnek a sejtek megújulására. A finom ráncok eltűnnek, a bőr tónusa helyreáll.
A lézeres fotorejuvenációban olyan eszközöket használnak, mint a KTP (hullámhossz 532 nm) és az ND: Yag (hullámhossz 1064 nm). Ezeknek a paramétereknek köszönhetően a lézersugárzást a bőr pigmentációjáért felelős hemoglobin és melanin molekulák tökéletesen elnyelik. Ugyanakkor a vízmolekulák gyakorlatilag nem melegednek fel. Emiatt a lézeres fotorejuvenáció rendkívül hatékony eszköz a bőrszín korrekciójában és a rajta lévő érhálózatok leküzdésében.
Ez a technika nem igényel hosszú rehabilitációs időszakot és érzéstelenítést.
Végül
Minden lézeres bőrfiatalító módszernek megvannak a maga egyedi jellemzői, amelyek nagyban befolyásolják a végeredményt. Gondosan kell kiválasztani egy technikát, hogy a fiatalítás ne csak könnyű és hatékony, hanem biztonságos is legyen.
Érdemes tudni, hogy egyes kozmetikusok nem fedik fel az ügyfélnek ennek az eljárásnak az összes jellemzőjét, és a „rendelkezésre álló" elve alapján választanak egy eszközt a lézeres kezeléshez. Ennek elkerülése érdekében vegye fel a kapcsolatot tapasztalt, tapasztalattal rendelkező szakemberekkel, akik a munka teljes időtartama alatt pozitívan bizonyultak.